Rusya-Almanya hattında ‘dinleme’ gerilimi: Büyükelçi bakanlığa çağrıldı

Almanya Hava Kuvvetleri’ne mensup üst düzey subayların Taurus seyir füzelerinin Ukrayna’da konuşlandırılmasına ve Taurus füzelerinin Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım’a inşa ettiği Kırım Köprüsü’nü teknik olarak imha edip edemeyeceğine ilişkin ses kayıtlarının Rusya basınına yansımasının ardından Rusya’nın Almanya’nın Moskova Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığı ifade edildi.

Buna göre, Rusya’nın TASS haber ajansına konuşan, ismi verilmeyen bir kaynak, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Almanya’nın Moskova Büyükelçisi Alexander Lambsdorff’u söz konusu ses kayıtları ile ilgili olarak bakanlığa çağırdığını bildirdi. Kaynak, “(Lambsdorff) bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı” ifadelerini kullandı.

ALMANYA: RUSYA, BİLGİ SAVAŞI YÜRÜTÜYOR

Öte yandan, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Hava Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz ve diğer bazı generallerin görüşme kaydının dinlenilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rusya’yı Almanya’ya karşı ‘hibrit saldırı’ gerçekleştirmekle suçladı.

AA’nın aktardığına göre, Savunma Bakanı Pistorius, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, “Bu olay açıkça Hava Kuvvetleri’ndeki bir tartışmanın dinlenmesi ve yayınlanmasından daha fazlasıdır. Bu, Rusya Devlet Başkanı (Vladimir) Putin’in yürüttüğü bilgi savaşının bir parçası, buna hiç şüphe yok. Bu dezenformasyon için hibrit bir saldırı, bölünmeler yaratmayı, birliğimizi baltalamayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

‘PUTİN’İN OYUNLARINA GELMEYİN’

Yaşananlara özel bir ihtiyatla ancak daha fazla kararlılıkla tepki verilmesi gerektiğini dile getiren Pistorius, olayın duyulmasının ardından Askeri Karşı İstihbarat Servisi’ni arayarak konunun tüm yönleriyle araştırılması talimatını verdiğini belirtti. Yapılacak incelemenin ardından gereken sonuç ve kararın alınacağına dikkati çeken Almanya Savunma Bakanı, ancak Putin’in oyunlarına gelinmemesi gerektiğini ifade etti.

Pistorius, görüşme kayıtlarının Rusya’da cezaevinde ölen Rus muhalif Aleksey Navalni’nin cenaze töreninden bir gün sonra ve Wirecard skandalıyla ilgili yeni ifşaatın ardından yayınlanmasının tesadüf olduğuna kimsenin inanmadığına işaret ederek, “Bu açıkça birliğimizi baltalamakla ilgilidir. Daha önce de söylediğim gibi iç siyasetimizi parçalamakla ilgili bir durum. Putin’in bizi birbirimizden ayırmasına izin vermememiz çok önemli, onun istediği tam da bu ve buna karşı birlik içinde durmalıyız” diye konuştu.

Almanya Savunma Bakanı Pistorius, kaydın yayınlanmasının kesinlikle koordine edilmiş, koreografisi yapılmış ve Almanya’nın Rusya’ya karşı bir savaş üzerinde çalıştığı efsanesini güçlendirmeyi amaçladığını ancak bunun tamamen saçma olduğunu savundu. Boris Pistorius, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma sözünü yineleyerek telefon dinleme, gizli dinleme saldırılarına karşı yeni önlemler alınacağını söyledi.

Ne olmuştu?

Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Alman subaylarının 30 dakikalık ses kaydını yayımlamıştı. Ses kaydında üst düzey Alman Hava Kuvvetleri mensuplarının, siyasi bir karar alınması durumunda, Taurus füzelerinin ne şekilde gönderilebileceğini, bunların Ukrayna tarafından Almanya’nın istihbarat ve teknik desteği olmadan kullanılıp kullanılamayacağını tartıştığı duyuluyordu.

Kayıtta ayrıca, Taurus füzelerinin Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım’a inşa ettiği Kırım Köprüsü’nü teknik olarak imha edip edemeyeceği tartışması da yer alıyordu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x